Промоција едиције књига "Пречански Срби до слома Аустроугарске

22.фебруар 2018.

Библиотека "Вук Караџић" Ковин

Стогодишњица присаједињења Војводине Србији.

У оквиру обележавања стогодишњице присаједињења Војводине Србији, 22.фебруара је у холу Покрајинске владе одржана промоција едиције књига "Пречански Срби до слома Аустроугарске", која обухвата књиге о најзначајнијим јавним иступима и политичком деловању српских првака у њиховој борби за остварење националних идеала. Ту едицију чини 10 књига о Јаши Томићу, Светозару Милетићу, Јовану Суботићу, Лази Костићу, Светозару Прибићевићу, Михаилу Полит Десанчићу, Никанору Грујићу, Васи Стајићу, Тихомиру Остојићу и Јовану Јоци Лалошевићу. Дела тих великана за слободу и самосталност српског народа овековечена су у капиталном издавачком подухвату "Прометеја" и Радио-телевизије Војводине. Највредније дело у овој едицији је књига из два тома под називом “Срби у Хабзбуршкој монархији“.

Обележавање стогодишњице присаједињења Војводине ондашњој Краљевини Србији биће не само регионални, већ и национални и свесрпски пројекат. Почасни председник Одбора за обележавања стогодишњице присаједињења је председник Републике Србије Александар Вучић, а председник Одбора је председник Покрајинске владе Игор Мировић. Председник Одбора је нагласио да је у припреми играни филм који ће приказати време и актере раздобља борбе Срба северно од Саве и Дунава кроз најважније историјске догађаје, а сценарио за тај филм радиће Милован Витезовић. Промоцији Едиције „Пречански Срби до слома Аустроугарске“ уредника Зорана Колунџије, као и представљању Програма за обележавање стогодишњице присаједињења Војводине Краљевини Србији 1918-2018. године присуствовала је директорка Библиотеке „Вук Караџић“ Ковин Јелена Стојановић. Том приликом је Покрајинска влада донирала библиотекама у Војводини Едицију „Пречански Срби до слома Аустроугарске“.